تبلیغات

ابراز عشق در خانواده

۰
ابراز عشق در خانواده
ابراز عشق در خانواده

یکی از اصول مهم خانواده شاد و موفق ابراز عشق در خانواده است در واقع ابراز عشق عنصری مهم در کیفیت روابط خانوادگی به حساب می آید.

سه ویژگی صمیمیت، جاذبه جنسی و تعهد در تشخیص عشق و تفکیک آن اهمیت دارد.

صمیمیت و احساس نزدیکی در انواع رابطه از جمله دوستی تعیین کننده کیفیت رابطه می باشد. اما زوجین برای داشتن یک عشق کاملا سالم به هرسه فاکتوراحتیاج است.

عشق در خانواده به انسان انگیزه زندگی و بقا می‌دهد، به طور کلی در عشق بین زن و مرد صمیمیت، جاذبه جنسی و تعهد اهمیت بسیار زیادی دارد و آنچه بین زوج ها، خانواده و ازدواج تمایز ایجاد می کند این است که بیشتر به کدام یک از این سه بعد می پردازند.

نکته جالب توجه این است که عشق، خود را تقویت می کند، این به این معنا است که احساس تعهد به یکدیگر و صمیمیت بدون مرز بین زوجین عشق را روز به روز قوی تر می سازد، بنابراین آنچه که اهمیت دارد این است که شعله عشق از طریق توجه به هر سه بعد روشن نگه داشته شود. عشق بین والدین برای فرزندان نشان دهنده رابطه عاطفی عمیق است و این عشق برای رشد فرزندان دارای اهمیت می باشد.

ابراز عشق در خانواده – انواع عشق
برای اینکه بتوانیم به عنصر سازنده عشق در خانه پی ببریم باید بتوانیم از زوایای مختلف به آن نگاه کنیم.

رابطه عاطفی و زناشویی بین زوجین
رابطه عاطفی و زناشویی
این موضوع به ابعاد رمانتیک و جنسی عشق بین زوجین اشاره دارد. عاشق شدن افراد معمولا با عشق رمانتیک اتفاق می‌افتد. این نوع از عشق با احساس یکی بودن و صمیمیت ارتباط دارد.پس از ازدواج به مرور زمان زن و مرد در مسیر تکامل عشق، به یکدیگر متعهد می‌شود و رابطه جنسی بین آن ها شکل می‌گیرد.

برای اینکه زوجین بتوانند پدر و مادر خانواده سالم را شکل دهند پیش از هر چیزی باید برای رابطه با یکدیگر ارزش قائل باشند.

در یک ارتباط سالم زن و مرد تنها با هم ارتباط عاطفی صمیمانه دارند، به یکدیگر وفادارند و برای رابطه جنسی اهمیت قائل هستند. نادیده گرفتن هر کدام از این عوامل باعث شکاف و فاصله ارتباطی زن و مرد شده و در بسیاری از موارد منجر به طلاق عاطفی می‌شود.

فرزندانی که والدین این چنینی دارند مسلماً در پیدا کردن الگوی مناسب برای عشق ورزی به یکدیگر و ابراز عشق به جنس مخالف در آینده دچار مشکل می‌شوند.

منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-ابراز عشق در خانواده

+ نوشته شده توسط Ravanshenasanebartar در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: شیوه های ابراز عشق در خانواده، عشق بین والدین و فرزندان، رابطه عاطفی و زناشویی

علت دروغگویی | از نظر روانشناسی چرا دروغ می گوییم؟

۰
علت دروغگویی | از نظر روانشناسی چرا دروغ می گوییم؟
علت دروغگویی

دروغ گفتن به همسر چه آثار و پیامدهایی را در پی دارد؟
دروغگویی یکی از معضلات اجتماعی است که آسیب های زیادی را به همراه دارد و اگر در روابط زناشویی اتفاق بیافتد آسیب بیش تری به رابطه وارد می‌کند.

دروغ گفتن به همسر
یکی از ارکان اساسی در ازدواج اعتماد است، معمولاً زوجینی که مبنای زندگی را روی صداقت می گذارند انتظار دارند که همسرشان در موقعیت های مختلف با صداقت رفتار کند و در صورتی که همسرشان دروغ بگوید نسبت به او بی اعتماد می شوند.

زنان و مردان هر دو ممکن است در رابطه با همسر خود دروغ بگویند و علل این پیامد متفاوت می باشد، البته در هر صورت دروغ به هر دلیلی که باشد باعث خشم می شود و زمینه را برای دلخوری و بی اعتمادی فراهم می‌کند.

دروغگویی مرد
مردان می توانند به علل مختلفی به همسرشان دروغ بگویند تا مسائل را پنهان کنند. در واقع آن ها فکر می‌کنند که با این کار مصالح زندگی زناشویی را رعایت کرده اند در صورتی که دروغ شرایط را پیچیده‌تر می‌کنند.علت دروغگویی مرد
نگران نکردن همسر
بسیاری از مردان مراعات حال همسرشان را می کنند و برخی از حقایق را به او نمی‌گویند در حالیکه همسرشان متوجه می‌شود و از او آزرده خاطر می شود. بنابراین بهتراست که مردان همسران خود را در جریان نگرانی های خود بگذارند.

غر زدن همسر
برخی اوقات مردان برای اینکه جنگ و جدل در خانه ایجاد نشود یا همسرشان به آن ها غر نزند دروغ می گویند.

حفظ عزت نفس
برخی از مردان به شدت عزت نفس پایینی دارند یا فکر می کنند ممکن است که احترام و توجه مثبت همسرشان را از دست بدهند بنابراین دروغ می گویند.

منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-علت دروغگویی | از نظر روانشناسی چرا دروغ می گوییم؟
+ نوشته شده توسط Ravanshenasanebartar در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: علت دروغگویی زنان، دروغ گفتن به همسر، علت دروغگویی

خشم از پدر و مادر یا صداقت با والدین | چه راهکاری را انتتخاب کنیم

۰
خشم از پدر و مادر یا صداقت با والدین | چه راهکاری را انتتخاب کنیم
خشم از پدر و مادر یا صداقت با والدین | چه راهکاری را انتتخاب کنیم

خشم و تنفر از والدین مثل یک باتلاق می‌ماند که هرچه بیشتر شود بیشتر شما را در آن فرو می‌برد خشم از پدر و مادر بسیاری از ابعاد زندگی را در بر خواهد گرفت و روی جنبه‌های مختلف زندگی افراد تأثیر می‌گذارد.

خشم از پدر و مادر تمام ابعاد زندگی فرد روابط عاشقانه و عاطفی ،ازدواج، تربیت فرزندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد بسیاری از افراد هستند که علت اینکه به موفقیت و پیروزی نرسیده‌اند و زندگی خوبی را ندارند.

والدین خود می‌داند معمولاً اشتباهاتی که در مورد تربیت فرزندان رخ می‌دهد به دلیل ناآگاهی از شیوه های درست تربیت است ولی شما با فرار از مسئولیت های زندگی خود و دنبال نکردن آرزوهای به صورت آگاهانه آینده خود ضربه می زنید.

پیامدهای خشم از پدر و مادر
خشم از پدر و مادر مادر و ماندن در خاطرات تلخ گذشته جز ناراحتی چیز دیگری به هم را نخواهد داشت و اگر دائم آن را تکرار کنید زمینه را برای وسواس فکری و افسردگی فراهم خواهد کرد اما کنترل کردن شرایط دست خود انسان است با بخشیدن هم خود شما به آرامش می رسید و هم والدین شما و هم زندگی برای شما شیرین تر میشود.

اگر در شرایطی هستید که با والدین خود زندگی می کنید برای اینکه فضای خانواده شما فضای خوب را در بر بگیرد موقعیت خود را مورد ارزیابی قرار دهید علت درگیری ها را پیدا کنید و سعی کنید نگذارید عواملی که باعث اختلاف و درگیری بین شما و والدین تان می شود پیش بیاید.شیوه های ارتباطی صحیح
دلایلی که باعث می‌شود شما نسبت به پدر و مادر خود خرج می‌شود را پیدا کنید در مورد آنها با خانواده تان صحبت کنید اگر شیوه‌های ارتباطی را به درستی یاد بگیرید بهترین ارتباط را با خانواده میتوانید برقرار کنید.

همدلی و درک متقابل
یکی از دلایلی که باعث نگرانی افراد در هر رابطه می‌شود این است که نمی‌تواند درک متقابل از یکدیگر داشته باشند و سعی می کنند که دنیا را همانگونه که والدین می بینند ببینند پدر و مادر هم انسان هایی هستند که می توانند اشتباهاتی را داشته باشند و متقابلاً آسیب ببینند و هم آسیب بزنند.

مسئولیت‌پذیری و ایفای نقش
در هر زندگی همه اعضای خانواده وظایفی را برعهده دارند و باید برای انجام وظایف خود تلاش ‌کنند و تمام بار تلاش ها روی دوش یک نفر نباشد اگر همه اعضا با همدیگر همکاری نکنند تنش و درگیری در بین خانواده بیشتر می شود.


منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-خشم از پدر و مادر یا صداقت با والدین | چه راهکاری را انتتخاب کنیم

+ نوشته شده توسط Ravanshenasanebartar در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: خشم از پدر و مادر، پیامدهای خشم از پدر و مادر، دلایل اختلاف بین پدر و پسر

وظایف زن و مرد در زندگی مشترک و تقسیم کار خانه

۰
وظایف زن و مرد در زندگی مشترک و تقسیم کار خانه
وظایف زن و مرد در زندگی مشترک و تقسیم کار خانه

وظایف زن و مرد در زندگی مشترک از نظر اخلاقی و قانونی مشخص شده است. وظایف باید به گونه ای باشد که فشار زندگی فقط روی یکی از زوجین نباشد و عادلانه باشد. تقسیم کار خارج و داخل منزل به درستی رعایت شود.

شاید فکر کنید که در چنین شرایطی مردان لذت زندگی را خواهند بود اما اگر نگاهی دقیق تر داشته باشیم می‌فهمیم که مردان هم طعم واقعی لذت را نخواهند کشید چرا که اگر مسئولیت ها را با یکدیگر تقسیم کنند ارزش داشته هایشان را می فهمند .

وظایف زن و مرد – وظایف قانونی مرد در زندگی مشترک
همانطور که قانون برای زنان وظایفی را مشخص کرده است مردان هم در قبال همسر خود وظایفی را بر عهده دارند که مهمترین آنها پرداخت نفقه است که باید قبل از اینکه مشکلات به وجود آیند و زن و مرد را به دادگاه بکشد از مشاورخانواده استفاده کنند.وظایف مرد از نظر قانونی
تهیه غذا و پوشاک با توجه به زمان و مکان
تهیه مسکن
تهیه لوازم آرایشی و تزیینی
تهیه خدمتکار در صورتی که زن دچار مشکل باشد و یا شرایط اجتماعی و خانوادگی زن اینگونه باشد.
مداوای بیماری زن در صورت مریضی .
در مورد مسائل زناشویی هم قانون برای آنها وظایفی مشخص کرده است برای مثال قانون مشخص کرده که مردان باید هر چهار ماه یکبار با همسر خود رابطه جنسی داشته باشند.

نسبت ب وظایف خود باید آگاهی داشته باشند و آنها را رعایت کنند.

عشق بی قید و شرط از وظایف مرد در زندگی مشترک
در بسیاری از موارد مردان عشق و محبت خود به همسرشان را با رفتارشان نشان می‌دهند اما زنان نیاز به توجه کلامی هم دارند گاهی اوقات از جملات ساده مثل دوستت دارم استفاده کنید .

پرهیز از رفتارهای تند و خشونت آمیز.
رفتارهای تند تاثیر منفی روی روابط شما با همسرتان خواهد گذاشت و روی سلامت روان او تاثیر زیادی می گذاردو باعث می شود اعتماد به نفس و عزت نفس او کاهش پیدا کند و اگر زنان دچار خشونت‌های خانگی شوند دچار اضطراب و افسردگی می شوند.

اگر مادر خانواده عشق و محبت از همسرخود دریافت نکند نمی‌تواندبه فرزندان عشق و محبت بدهد

منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-وظایف زن و مرد در زندگی مشترک و تقسیم کار خانه

+ نوشته شده توسط Ravanshenasanebartar در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: وظایف مرد از نظر قانونی، وظایف زن و مرد در کار خانه، وظایف زن در زندگی مشترک

فرزندخواندگی

۰
فرزندخواندگی
فرزندخواندگی

فرزندخواندگی به معنای بر عهده گرفتن و سرپرستی یک یا چند کودک است که رابطه زیستی با والدین ندارند.

وقتی صحبت از فرزندخواندگی می‌شود ممکن است شما به این موضوع فکر کنید که زن و مرد دچار مشکلات باروری هستند و به همین دلیل رو به فرزندخواندگی آورده اند.

قطعاً در این راه نگرانی‌هایی برای افراد پیش می آید و سوالاتی در ذهن آن ها ایجاد می شود.

جدا از بحث های حقوقی، پدرو مادر به این فکر می کنند چگونه فرزند خود را تربیت کنند. در واقع مشغولیت ذهنی آن ها شامل مسائل تربیتی و روان شناختی می شود.

فرزندخواندگی – شباهت فرزندخوانده به والدین
دانشمندان ثابت کرده اند که شخصیت و رفتار افراد به دلیل ارتباطی است که محیط و ژنتیک دارند و شخصیت افراد از همان سنین پایین شکل می گیرد برای همین است که فرزند خوانده به والدین شبیه می شوند.

در برخی از مسائل مانند ویژگی های ظاهری به نقش پررنگ وراثت پی می بریم. در برخی از ویژگی‌های روانی هم ممکن است نقش عوامل ژنتیکی بسیار قوی بوده و پیش بینی کننده رفتارهای آینده باشند.

پژوهش ها ثابت کرده اند که کودکان درسنین پایین بیشتر شبیه والدین ناتنی خود رفتار می کنند، این مسئله می‌تواند به خاطر محیطی باشد که در آن تربیت می‌شوند. اما در طول زمان هر چه سن کودک بالاتر می‌رود رفتار آن ها بیش تر تحت تاثیر ژنتیک قرار می گیرد و در سنین بزرگسالی به بیشتر شبیه والدین تنی خود می‌شوند.

نقش خانواده در شکل گیری شخصیت و رفتار افراد غیر قابل انکار است، همچنین طبق تحقیقات انجام شده بسیاری از اختلالات شخصیت و بیماری‌هایی مثل اختلال اضطرابی تحت تاثیر محیط و تربیت فرزندان است.

بسیاری از والدین دوست دارند فرزندی که نگهداری از آن را بر عهده می گیرند شبیه خودشان باشد، اما اگر شیپوه های درست تربیتی را برعهده بگیرند می توانند به هدف خود برسند.نیازهای کودک فرزند خوانده
فرزند خوانده ها هم مانند سایر کودکان نیازهایی دارند.

هر کودکی نیاز دارد که به نیازهای اولیه او مثل خوراک، پوشاک، مسکن، اعتماد و احترام پاسخ داده شود.

هرکودک متناسب با زمانی که وارد خانواده شما می شود ممکن است در مورد فرزند خواندگی خود اطلاعاتی داشته و یا نداشته باشد.

کودکانی که در سنین نوجوانی وارد خانواده ناتنی خود می‌شوند ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا با شرایط سازگار شوند، این کار نیازمند صبر و حوصله است.

شما باید با عشق و علاقه حواستان به فرزندتان باشد و برای آن ها قوانین و مقرراتی را مشخص کنید.

منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-فرزندخواندگی

+ نوشته شده توسط Ravanshenasanebartar در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: فرزندخواندگی، نیازهای کودک فرزند خوانده، مشکلات فرزندخواندگی

آیا عشق رمانتیک می تواند به ازدواجی خوب منجر شود؟

۰
آیا عشق رمانتیک می تواند به ازدواجی خوب منجر شود؟
آیا عشق رمانتیک می تواند به ازدواجی خوب منجر شود؟

زن و مردی که می خواهند با یکدیگر ازدواج کنند سوگند وفاداری نسبت به یکدیگر انجام می دهند و با یکدیگر عهد می بندن که همیشه در کنار هم می مانند و هیچ مسئله باعث نمی شود تا آن ها نسبت به یکدیگر بی مهر و محبت شوند.

آن ها تفاوت هایی که بین آن ها می باشد را نادیده گرفته و به تفاوت های فرهنگی، مخالفت های والدین، ثروت و موقعیت های اجتماعی توجه نمی کنند و آن ها خیال می کنند که هر چه از زمان با هم بودنشان بگذرد عشق و مهر و محبت آن ها نسبت به یکدیگر بیشتر خواهد شد.

اما با گذر زمان و سپری کردن زندگی دو نفره شان آن ها به این نتیجه خواهند رسید که روز آشنایی شان عاشقانه ترین روز بوده است و هیچ روزی عاشقانه تر از آن روز نیست.ازدواج و عشق رمانتیک
بر اساس مشاوره های انجام شده امروزه بیشتر جوانان دوست دارند تا ازدواجی رمانتیک داشته باشند و بیشتر مردان و زنان توقع دارند تا احساسات عاشقانه را همان ابتدا تجربه کنند و اگر حس کنند روابطشان احساسی و رمانتیک نیست ناامیدی شدیدی به سراغشان خواهد آمد و نسبت به باهم بودن دو دل خواهند شد.

افرادی که با از روی احساسات و رمانتیک بودن ازدواج می کنند باعث می شود تا با ناکامی ها و جدایی ها و مشکلات به طور واقعی مواجه نشوند و آن ها را نادیده می گیرند و توجهی به این مسائل ندارند و بیشتر به عشق و محبت اولیه توجه می کنند.

آن ها زندگی مشترک خود را با صمیمت تشکیل می دهند و پیوند روزمره زندگی آن ها به خوبی به وجود می آید اما شور و اشتیاق آن ها روز به روز کمرنگ تر می شود و هنگامی که فرد درگیر مسائل روزمره می شود عشق رمانتیک جلوه خود را از دست می دهد و حس عشق و عاشقی آن ها می میرد در این حالت آن ها حس می کنند که فریب خورده اند و انتخاب درستی برای ازدواج و زندگی مشترک نداشته اند.

منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-آیا عشق رمانتیک می تواند به ازدواجی خوب منجر شود؟

+ نوشته شده توسط Ravanshenasanebartar در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: ازدواج و عشق رمانتیک، عشق آتشین و رمانتیک، عشق رمانتیک و زندگی مشترک

مهارت های زوجین در جهت حفظ تفاهم و عشق در زندگی

۰
مهارت های زوجین در جهت حفظ تفاهم و عشق در زندگی
مهارت های زوجین در جهت حفظ تفاهم و عشق در زندگی

ازدواج و رابطه خوب یکدفعه و از روی نا آگاهی و غفلت شکل نمی گیرد بلکه باید برای آن وقت گذاشت و با تلاش و زحمت و از روی آگاهی و شناخت به وجود می آید.

برای ارتباط عاشقانه خوبی داشته باشید باید برای شناخت بیشتر وقت بگذارید و فعال باشید و تنها نیت داشتن کافی نمی باشد.

پس در نظر داشته باشید که ازدواج و روابط خوب ناآگاهانه به وجود نمی آید بلکه نتیجه تلاش و زحمت می باشد که فرد می تواند بعدا زندگی خوبی داشته باشد، برای رسیدن به عشق باید عمل کنیم تا بتوانیم آن را تجربه کنیم.

بر اساس نظر روانشناسان اگر کسی قصد ازدواج داشته باشد و به آن عمل کند در بهترین حالت می توان فقط به صحبت کردن اشاره کرد و در بدترین حالت ممکن بین طرفین شکایت و سرزنش به وجود می آید و احساسات مخرب و نگرش ها به تدریج رشد می کنند.

برای به وجود آمدن عشق و داشتن یک دوره رابطه نمی توان به شانس و تقدیر امیدوار بود چون با آن ها تعیین نمی شود بلکه باید همسران تصمیم های درستی بکیرند و نسبت به وظایف خود مسئولیت پذیر باشند.

بعضی اوقات ممکن است زن و مرد از تاثیر رفتارشان به یکدیگر آگاه نباشند و به دلیل این ناآگاهی باعث خواهد شد پیوند بین آن ها شکل گیرد و اصلاح شود.

مهارت های زوجین برای ایجاد یک رابطه
به مجموع رفتارهایمان و چگونگی رفتارهایمان رابطه می گویند همه انسان ها در مورد چگونگی آغاز رابطه و به وجود آمدن آن می دانیم اما نمی دانیم در طول مسیر چه خواهد گذشت و به همین دلیل در طول مسیر سست می شویم و نسبت به رفتارمان بی تفاوت خواهید شد و حساسیت کمتری نسبت به آن نشان می دهیم.

رابطه های ثابت و ساکن نیستند و تغییراتی می کنند ممکن است در حال رشد و پیشرفت باشند یا از مسیر خود منحرف شده باشند و به سمت مسیر نامناسبی بروند.

بر اساس نظر مشاوران اگر فرد وارد رابطه ای شد و مسئولیت های به او واگذار شد اگر آن مسئولیت ها را بپذیرد و به طور مسئولانه به آن ها عمل کند در اینصورت رفتارش در جهت مثبت رشد خواهد کرد و باعث گسترش شادابی، نشاط و گرمی خواهد شد.

اگر فرد درمورد این اصل آگاهی درستی داشته باشد و به خوبی آن را بپذیرد می تواند با درک کردن آن احساس بهتر و خوبی نسبت به رفتارش داشته باشد و احساسات منفی مانند ناکامی و دشواری در او به وجود نخواهد آمد.اگر در مورد رابطه تان آگاهی لازم را داشته باشید و بدانید که می توانید سرنوشت رابطه تان را تعیین کنید در این صورت به جای اینکه فکرهای منفی داشته باشید یا عمل منفعلانه انجام دهید نسبت به آینده و رابطه تان خوش بین تر خواهید بود.

مهارت های زوجین در جهت حفظ تفاهم و عشق در زندگی:
زن و مرد برای اینکه عشق در زندگی آن ها وجودداشته باشد و هر روز بیشتر شود باید با یکدیگر تفاهم داشته باشند و مهارت های لازم را بیاموزند تا بتوانند به درستی تفاهم ها را حفظ کنند.

در زیر مسائلی که زوجین باید در نظر بگیرند را ذکر کرده ایم.

درباره تفاوت ها با یکدیگر گفت و گو کنید و سعی کنید تفاوت های یکدیگر را بپذیرید و درمورد آن به تفاهم برسید.

منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-مهارت های زوجین در جهت حفظ تفاهم و عشق در زندگی

+ نوشته شده توسط Ravanshenasanebartar در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: زندگی زناشویی موفق، مهارت های زوجین، تفاهم و عشق در زندگی

ازدواج با دختر فقیر |وضعیت اقتصادی نامناسب

۰
ازدواج با دختر فقیر |وضعیت اقتصادی نامناسب
ازدواج با دختر فقیر

یکی از داستان هایی که بسیاری از شماها شنیده اید و مورد علاقه کودکان بوده است داستان سیندرلاست، داستانی پادشاهی که در مراسم انتخاب همسر عاشق دختر فقیری شد و بعد از این که مراسم ازدواج را برگزار کرد او را به قصر آورد و زندگی باشکوه مشترک خود را آغاز کردند.

در دنیای کودکانه، ازدواج برای ما پایان همه چیز و نشانه خوشبختی و شادی بود. اما اکنون می دانیم که با ازدواج یک زندگی جدید را شروع می کنیم و که همراه با خوشی ها، سختی ها و دغدغه های پیش بینی نشده ای می باشد.

در این مقاله می خواهیم به صورت واقعی پایان زندگی سیندرلاها و شاهزاده ها را بررسی کنیم که آیا موفق خواهند بود؟ آیا اختلافات سطح طبقاتی می تواند مشکلاتی برای زوجین به وجود آورد و در زندگی مشترک آن ها اختلافاتی ایجاد کند؟ در این مقاله به بررسی کامل ازدواج با دختر فقیر و به این سوالات پاسخ می دهیم.

معایب ازدواج با دختر فقیر
ازدواج یک نقطه عطف در زندگی هر دختر و پسری محسوب می شود و در آن فرد مورد نظر خود را به عنوان شریک زندگی مشترک انتخاب می کنند تا مدت باقیمانده از عمر خود را در کنار او به زندگی بپردازند.

در گذشته بیشتر اوقات انتخاب همسر توسط والدین جوانان انجام می شد، گاهی برای اولین بار عروس و داماد در مراسم عروسی یکدیگر را می دیدند که البته خوشبختانه این مورد دیگر وجود ندارد.

امروزه شرایط زندگی و فرهنگ خانواده ها تغییر کرده است و دختر و پسر خودشان طرف مقابل شان را انتخاب می کنند و قرار و مدارها و تصمیمات از قبل توسط دختر و پسر انجام شده است و فقط به خاطر احترام به بزرگ تر ها مراسم خواستگاری را به صورت تشریفاتی برگزار می کنند.

انواع سبک ازدواج
بنابراین در اینجا با دو نوع سبک ازدواج رو به رو هستیم که به آن سبک سنتی و مدرن می گویند.

در ازدواج هایی که به صورت سنتی صورت می گرفت، تصمیم گیرنده اصلی والدین هستند و معمولا شخصی را برای فرزندشان انتخاب می کنند که از همه لحاظ در سطح و پایه آن ها باشد و این یک نوع ازدواج اجباری می باشد.در این وصلت ها در بسیاری از اوقات پول حرف اول را می زد و اگر خواستگار مرد پولدار باشد در بیشتر مواقع آن وصلت انجام می شد.

اما ازدواج هایی که سبک مدرن هستند در آن دختر و پسر تصمیم نهایی را می گیرند، عشق و علاقه به وجود می آید و معیار آن ها برای ازدواج عشق و دوست داشتن می باشد.

در این ازدواج ها ممکن است با سبک های طبقاتی متفاوتی رو به رو شویم و بیشتر اختلاف طبقاتی هایی که به وجود می آید به خاطر مسائل مالی می باشد یعنی ازدواج هایی که در آن ها یکی از طرفین پولدار و دیگری فقیر است.

هنگامی که با این اختلاف طبقاتی ها رو به رو می شوید ممکن است نگران شوید که در این مقاله به طور کامل توضیحاتی را در آن مورد بیان می کنیم.

منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-ازدواج با دختر فقیر |وضعیت اقتصادی نامناسب

+ نوشته شده توسط Ravanshenasanebartar در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: ازدواج با دختر فقیر، معایب ازدواج با دختر فقیر، مزایای ازدواج با دختر فقیر

توقعات نوجوانان از والدین

۰
توقعات نوجوانان از والدین
توقعات نوجوانان از والدین

نوجوانی سن خاصی است و در این سن نوجوان نیازمند توجه و تحسین می باشد. این بدین معنی است که نوجوان نیاز دارد که مورد توجه قرار گیرد و از او قدردانی شود اما بسیاری از والدین نکات مثبت فرزندشان را نمی بینند و به آن اشاره نمی کنند و فقط نسبت به نکات منفی فرزندشان واکنش نشان می دهند.

والدین باید به خوبی به نوجوانشان توجه کنند مثلا اگر فعالیت مثبتی از طرف فرزندشان می بینند او را مورد تحسین قرار دهند تا در آن زمینه پیشرفت بیشتری داشته باشد.

در دوران نوجوانی افراد اعتماد به نفس ضعیفی دارند به همین دلیل باید مورد توجه والدین قرار گرفته و به خوبی مورد تشویق و تحسین قرار بگیرند و پدر و مادر کارهای مثبت او را مهم در نظر بگیرند و آن ها مورد تشویق قرار دهند.

والدین باید نیازهای فرزندشان را به خوبی بدانند و بفهمند که نوجوانشان از آن ها چه توقعاتی دارند، در این صورت می توانند رابطه بهتر و موثرتری با فرزندش داشته باشد و با یکدیگر رابطه ای صمیمانه و دوستانه تری برقرار کنند. این مقاله به بررسی توقعات نوجوانان از والدین می پردازد.

توقعات نوجوانان از والدین -محبت و یاری
در دوران نوجوانی فرد توقع دارد تا او را بفهمند و دوست دارد در کنار کسانی باشند که می داند در شرایط بحرانی می توانند از او حمایت کرده و پشتیبانش باشند. در این دوره نوجوان توقع دارند تا به آن ها محبت شود و رابطه دوستانه با دیگران داشته باشد و در صورت کمک به او یاری برسانند.

در این سن والدین و مربیان باید به نوجوان بیشتری نزدیک شوند و با آن ها روابط دوستانه ای داشته باشند و او را به عنوان یک نوجوان بپذیرند و قبول کنند که دیگر بچه نیست و کم کم وارد دوران بزرگسالی می شود.

با انتقال حس خوب به نوجوان می توانید همراه خوبی برای او باشید و به او کمک کنید تا به آسانی از این دوران عبور کند.

دانش و تخصص
اگر والدین در یک زمینه دانش و تخصص لازم را داشته باشد در این صورت برای نوجوان بسیار جذاب خواهد بود که می توانند در زمینه ای با والدینش به صحبت و مصاحبت بپردازد و احساس می کند تنها نیستند.آن ها با سوال پرسیدن از والدینش می توانند به بسیاری از سوالات اساسی و علمی که برای آن ها بی پاسخ مانده است جواب بدهند و از سردگمی و ابهاماتی که برای آن ها پیش آمده است رها شود.

تفاوت های فردی
افراد از همان ابتدا که متولد می شوند با یکدیگر متفاوت هستند و این تفاوت های فردی از زمان تولد تا پیری در همه انسان ها وجود دارد و در همه مراحل زندگی آن ها موثر می باشد.

اما در زمان نوجوانی این تفاوت ها شدت بیشتری دارد. این دوره باعث می شود تا تنوع و اختلافاتی در منش ظاهر شود.

پس معلم اید به این نکته توجه کند و بیشتر از قبل تنوع و تفاوت را در پیش گیرد و شرایط فردی را در نظر گرفته و تربیت خود را با طبیعت های فرد سازگار و متناسب سازد.

منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-توقعات نوجوانان از والدین

+ نوشته شده توسط Ravanshenasanebartar در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: واقعیت های خلقی نوجوان، توقعات نوجوانان، توقعات نوجوانان از والدین

دعوای کودکان

۰
دعوای کودکان
دعوای کودکان را مدیریت کنیم؟ دعوا برای کودکان خوب است یا بد؟

آیا کودکان شما درهنگام بازی با یکدیگر دعوا می کنند؟
معمولاً کودکان در هنگام بازی با یکدیگر دعوا می کنند و حتی ممکن است که دعوای بین آن ها بالا بگیرد.

اغلب والدین سریع وارد میدان می‌شوند و اجازه نمی‌دهند که کودکان مسائل را خودشان حل کنند، در این شرایط والدین باید راه های مناسب برای برخورد با کودکان خود را بشناسند.

در بعضی مواقع والدین نباید در امور مربوط به فرزندانشان و روابط آن ها با خواهر برادرها دخالت کنند.

دعوای کودکان و ترس والدین
دعوای بین کودکان یک امر طبیعی و رایج است، مخصوصا کودکانی که ساعات بیشتری در کنار یکدیگر هستند و باهم بازی می کنند.

برخی از والدین از دعوای فرزندان خود می ترسند و فکر می کنند که کودکانشان باید همیشه با یکدیگر دوست باشند، در تصور آن ها این دعوا نشانه ضعف تربیتی و عدم موفقیت خانواده است.

باید به دوران کودکی خود نگاهی بیندازید و به یاداورید که شما هم دعوا های زیادی با خواهر و برادر خود داشته اید که پس از چند دقیقه یا چند ساعت به آشتی ختم شده است.

رابطه خواهر برادری رابطه ای در حال نوسان است، به یاد داشته باشید که کودکان در عین حال که به یکدیگر محبت می کنند با یکدیگر احساس رقابت هم دارند.

راه های برخورد با دعوای کودکان
مهم ترین کار این است که آرامش خود را حفظ کنید و بدانید که این دعوا جدی نیست، بنابراین بهتر است که شما در این موارد دخالت نکرده و اجازه دهید که خود آن ها موضوعات را حل کنند، گاهی اوقات نیز این دعواها تنها برای جلب توجه والدین است.با رعایت این نکات می‌توانید تنش‌ها را کاهش دهید.

والدین باید الگویی برای فرزندانشان باشند و مهارت حل مسئله را به آن ها آموزش دهند. ( به طور مثال والدین نباید رفتارهای پرخاشگرانه نشان دهند.)
والدین باید به کودکان خود یاد بدهند که نیازها و مشکلات خود را بدون خشم و دعوا بیان کنند.
بهتر است که از ابزار و وسایل جذاب و سرگرم کننده برای آموزش حل مسئله استفاده شود. ( به طور مثال آموزش می تواند از طریق یک بازی یا نمایش عروسکی انجام شود.)
عدالت باید بین فرزندان برقرار شود، تا هیچ یک احساس حسادت پیدا نکنند.
هیچ گاه فرزندان خود را مورد سرزنش و قضاوت قرار ندهید.
والدین می توانند به جای اینکه نکات را به کودکان بگویند، در مورد آن ها از فرزندشان سوال کنند بپرسند. این کار باعث می شود که کودکان اشتباهات خود را بشناسند و از والدین خود معذرت خواهی کنند.

منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-دعوای کودکان

+ نوشته شده توسط Ravanshenasanebartar در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: راه های برخورد با دعوای کودکان، دعوای کودکان و ترس والدین، دعوای کودکان
نوشته‌های اخیر