تبلیغات

واژینیسم چیست و روش درمان آن چگونه است؟

۰
واژینیسم چیست و روش درمان آن چگونه است؟
واژینیسم چیست ؟
متاسفانه علی رغم وجود این مشکل بصورت فراوان در زنان، آمار دقیقی از شایع بودن واژینیسم بین زوجهای ایرانی وجود ندارد. نداشتن آگاهی و فقر فرهنگی، داشتن تصورات اشتباه و حتی دخالت خانواده ها موجب می شود بسیاری از زوجهایی که با این مشکل مواجه هستند که علی رغم میل باطنی یا به طلاق کشیده می شوند و یا رابطه جنسی را رها می کنند که البته آنهم تبعات و نتایج خاص خود را دارد. به همین دلیل در این مقاله سعی می کنیم به سوال واژینیسم چیست پاسخ دهید.

بارها اتفاق افتاده است یک خانم مراجعه می کند و مدعی می شود شوهرش به علت ناتوانی او از دخول او را به طلاق تهدید نموده و چند روز بیشتر زمان ندارد. یک زن دیگر که دیرتر به فکر افتاده و ادعا می کند 8 سال است ازدواج کردیم ولی هنوز رابطه جنسی نداریم. قید رابطه جنسی را به علت درد کشیدن من زدیم. اما حالا می ترسم نکند شوهرم با زن دیگری باشد.

مشکل دیگر این به این صورت است که برخی از این خانمها شیوه های نادرستی را جهت درمان انتخاب می نمایند. بعضی در پی طلسم و جادو میروند، بعضی در پی برداشتن پرده بکارت با عمل جراحی می افتند و … که البته اکثر این روشها ناصحیح و همراه با عود دوباره است. البته این ناآگاهی از ضعف اطلاع رسانی های مراکز بهداشتی و درمانی هم می باشد.

واژینیسم نامی است که به این بیماری زنانه می دهند. یک اختلال روانی- جنسی که بر روی توانایی جنسی زنان طی رابطه جنسی تاثیر منفی می گذارد.بیشتر زنان، واژینیسم را بصورت رفلکس و درد ناگهانی در زمان نزدیکی، وصف می کنند و درد ناشی از این اتفاق، برقراری رابطه جنسی را غیر ممکن می کند. این مشکل به دلیل انقباض ناخودآگاه و غیر ارادی عضله های کف لگن می باشد.

درمان واژینیسمحتی اگر با این مشکل مواجه نیستید نیز این مقاله را بخوانید. ممکن است شما بتوانید زوجی را از این مشکل برهانید و یا حتی از طلاق عاطفی و قانونی پیشگیری کنید. گر چه آمار رسمی از این مشکل نداریم اما حداقل هر هفته یک زوج با این مشکل مراجعه می کنند و جای خوشبختی است که درمان روانشناختی (به خصوص با همراهی همسر) مثمر ثمرترین درمان در مقابل دارو، هیپنوتیزم، عمل جراحی و غیره می باشد.البته مناسب تر است چنین درمانی به وسیله تیم متخصص متشکل از درمانگر (روانشناس متخصص در مشکلات جنسی) و متخصص زنان و زایمان صورت گیرد تا زوجها در بیان مشکلات خود راحت باشند. اگر مشکل خانم به صورت جسمی نباشد و متخصص زنان و زایمان هم این مسأله را تایید نماید جلسات روان درمانی شروع می شود.

ابتدا به اشکال و علل عمده واژینیسم که در طول این چند سال با آن مواجه بوده ام می پردازم و پس از آن راهکارهای ابتدایی در خصوص هر مشکل را بررسی می کنیم.

انواع واژینیسم
زنان ممکن است در سنین مختلف و مرحله ای از زندگیشان، با واژینیسم مواجه شوند. این مشکل بر اساس زمان ابتدایی و بروز، در دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم بندی می شود.

واژینیسم چیست ؟ واژینیسم ابتدایی یا اولیه به مواردی اطلاق می شود که در آن زن در نخستین تجربه جنسی دچار انقباض مهبل شده و مرد در زمان دخول با مانع مواجه می شود. این عارضه، علت مشکلی است به نام ازدواج به کام نرسیده است که در طول آن روجین هرگز موفق به رابطه جنسی کامل نشده اند.

واژینیسم ثانویه، به تجربه انقباضهای واژن پس از یک دوره رابطه جنسی موفق اتلاق می شود و زن ممکن است بعد از سالها رابطه جنسی به دلیل مشکلی مثل عفونت و واکنشهای روانی در مقابل همسر و فعالیت جنسی، دچار درد و انقباض در زمان دخول گردد. امکان دارد علت اولیه درمان شود و یا بهبود یابد ولی واژینیسم ناشی از آن باقی بمانده و عمل دخول را دردناک یا غیر ممکن کند و یا می تواند در رسیدن فرد به ارگاسم ، مشکل ایجاد کند. بنابراین در واژینیسم ثانویه از مهمترین علل، داشتن تعارض با همسر است. چرا که پیش از آن زن و شوهر توانایی رابطه جنسی را داشته اند ولی اکنون از این امر ناتوان شده اند.

منبع: مرکز مشاوره ستاره ایرانیان-واژینیسم چیست و روش درمان آن چگونه است؟

+ نوشته شده توسط Ravanshenasanebartar در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: درمان دردهای واژنی، واژینیسم چیست، درمان واژینیسم
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر